Izraēla

 


 

LIBĀNA

(Māris Olte, Mikus Meirāns)
Galvaspilsēta Beiruta - libāniešu maize, cepta ceļa malā un jūras ķemmīte – gliemezis rifā. Ar vagoniņu augšup virs Beirutas pie svētās jaunavas Marijas statujas. Zivis un jūras veltes no vidusjūrās vietējā restorānā. Nakts pastaiga Beirutā. Libānas kalni un ielejas. Stalaktīti, pastaiga un brauciens ar laivu Geitas alā – vienā no jaunajiem pasaules brīnumiem. Audēji, šuvēji, amatnieki, rokdarbi ar materiāliem no jūras Libānas piekrastes pilsētiņās. Vietējais veikaliņs ar vietējām precēm un svaigiem augļiem. Kā top Libānas desas un olīveļļas gatavošanas process. Ziepes, no olīvām. Centrālās Libānas vīna darītavas vīna pagrabos. Pasaulē lielākais krusts un kazu gani kalnos.


 

POLIJA, Gdaņska


 

Amsterdama


 

Somija, Levi


(Māris Olte, Agris Birzulis)
Aiz polārā loka. Ziemeļtūrisma meka. Kā atpūsties ziemeļos. Ģērbšanās specifika–36 grādos. Brauciens ar suņu pajūgiem. Kamanu suņi - Sibīrijas un aļaskas haskiji. Sāmi – tautas tradīciju kopēji – no ādām šūtie viņu siltie tautas tērpi. Levi Ledus galerija – veidota no ledus un sniega un kā tā darbojas. Ledus skulptūras. Jaunlaulāto istaba ar ūdensgultu ledus galerijā. Sauna ledus pirtī un kastās peldes. Ledus, sniega nami un skulptūras. Sniega safari – sniega motociklu braucienā caur sniegotiem ceļiem. Bļitkošana – zemledus makšķerēšana ziemeļos. Levi – kalnu slēpotāju un distanču slēpotāju iecienīta vieta. Arī ziemeļu simboli – ziemeļbrieži.


 

SOMIJA, Turku

(Māris Olte, Agris Birzulis)
Kāda ir Somijas pilsēta Turku un ko tur var apskatīt. Logomo - celtniecības darbi kultūras galvaspilsētas galveno notikumu vietā. Turku vecā pilsēta maketos. Kā top nodegusī pilsēta izstādei. Ko var redzēt un iemācīties Turku muzejā - vecajā kvartālā. Govju ragu pārvērtības un salmu ornamenti. Kā agrāk tapa kartiņas un drukas loksnes. Jans Eriks Andersons – mākslinieks, kas veido “ķiploka saunu”, iekārtojis pats savu māju kā dabisku, dažādu stilu sajaukumu dzīvojamo telpu. Seno laiku vide, ēdieni Turku arhipelāga salās. Kā arhipelāgs kļūs par telpu mākslai. Kūpinātas vietējās zivis un citi ēdieni zvejnieku sētā “Mammas ligzda”. Dūmu pirts. Turku Ziemassvētku tirgus – vieta, kur satiekas visi amatnieki.


 

JORDĀNIJA

(Māris Olte, Agris Birzulis)
Ammana - Jordānijas galvaspilsēta. Vietas, kas Jordānijā noteikti jāapmeklē. Arābu gardākās lietas restorānā, kur nāk pusdienot pats Jordānijas karalis Abdula II. Musulmaņu sievietes un viņu pasaule. Kā pēc apģērba atpazīst reģionus, no kuriem viņas nāk. Austrumu tirgus. Zemākais planētas sauzemes punkts - Nāves jūra. Sāļais ūdens, peldēšana un dūņas. Svētā vieta – Nibo kalns - vieta no kurienes Mozus skatījās uz apsolīto zemi. No dažādu krāsu minerāļiem veidotas mozaīkas-freskas. Fresku veidošanas process. Džaraša – vislabāk saglabājusies romiešu pilsēta pasaulē - agrāk saukta par Herasu. Beduīnu veidotā un pasaules aizmirstā Petra – pilsēta ar interesantu ūdens apgādes sistēmu. Elhazne – Petras un visas Jordānijas simbols. Prom no tūristu takām – kā dzīvo vienkāršais, vietējais cilvēks.


 

SERBIJA

(Māris Olte, Agris Birzulis)
Serbija. Balkānu valsts, kas atrodas bijušās Dienvidslāvijas centrā. Belgrada, tās vēsture un liecības uz ielām un cilvēki vecpilsētas parkā. Nomales kolorīts. Kusturicas filmas slavenais dzelzceļš un stacija. Dzelceļš ar tuneļiem un tiltiņiem starp Bosniju un Serbiju. Fantāziju ciemats – Kustendorfa. Zlotegores izdaudzinātās plūmju un bumbieru ražas un kā no tām top vietējā šļivovica. Petrečke Pečina alas - lielākā alas ieeja Eiropā un stalaktīti. Zivju ferma un krodziņš – zivju paradīze kalna pakājē. Vecās mājas etno ciemā. Māla trauku veidošana pie vietējā podnieka.


 

ZVIEDRIJA, Umeo

Zviedrijas ziemeļos - 2014.g. kultūras galvaspilsēta – Umeo. Umeo Universitāte. Kā tur mācās studenti no visas pasaules, arī no Latvijas. Tur radīti pirmie mākslīgie dimanti un tagad meklē kā samazināt kaitīgās vielas dūmgāzēs un kā koksni dedzinot pārvērst šķidrumā. Latvijas hokejists Aleksandrs Beļavskis par dzīvi Umeo jau 19 gadus un par pilsētas piemērošanos cilvēkiem, kas sporto un rūpējas par apkārtējo vidi. Īpaša koka ekomāja. Tajā padomāts par atkritumu šķirošanu, ekoloģisku mājas apkuri, kā arī par cilvēku socializēšanos. Rūpnieciskā dizaina skola. Ar ko un kā skolas studenti sadarbojas ar uzņēmumiem – Toyota, Phillips u.c. Ūmeo slēpju muzejs. Slēpju attīstība gadu gaitā un vecākās slēpes pasaulē. Sāmu mežos briežkopju māja. Sena tradīcija - brauciens ar suņu pajūgu pa piesnigušiem ceļiem. Ūmeo tiek rīkotas arī suņu pajūgu sacīkstes

 


 

GRUZIJA

(Māris Olte, Agris Birzulis)

Protestējot pret Krievijas šī gada augusta iebrukumu Gruzijā ceļojums uz Kaukāzu. Ko paši gruzīni gribētu, lai mēs ieraudzītu viņu dzimtenē. Fakti par Tbilisī, par Gruzijas klimatu, simboliem, temperamentu, ģērbšanos, kristietību. Ceļā uz Kazbeku tipiska viensēta. Sniegotas kalnu pārejas un Kazbeka pakāje. Kādēļ Gruzīni uzskata, ka Eiropa sākas Gruzijā? Kalnu slēpošanas iespējas un leģenda par Gruziju kā arī Gruzīnu maize kalnu restorānā.


 

DĀNIJA 2 daļa

(Māris Olte, Agris Birzulis)
Ielidosim Bilundā, tad nokļūsim Ziemeļjūras piekrastē – pludmalē, kas izveidota no jauna sagandētā vidē, uzzināsim stāstu par vikingiem, pieskarsimies Dāņu ciltsakmenim, pieklauvēsim pie mucām, kurās gatavo dzērienus no medus. Bet Rībes pilsētā uzzināsim senos likumus un tikumus, un pēc tam šo pilsētu un vikingus ieraudzīsim pirms 14 gadsimteņiem.


 

DĀNIJA 1 daļa

(Māris Olte, Agris Birzulis)

 Iepazīstam Dānijas tradīcijas un mūsdienas. Sākam ar Bilundu, apskatam safari parku, dodamies uz visu bērnu sapni „Legolandi”-lego zemi,  apmeklējam Orhusas modernās mākslas muzeju un brīvdabas tipa muzeju vecpilsētā, kur cilvēki darbalaiku pavada dzīvojot pagājušā gadsimta pašā sākumā. Apskatām arī sakoptu fermu, kura pieder visiem un ir par velti.  


 

ARMĒNIJA

(Māris Olte, Raitis Šmits)
Māris Olte divu dienu ceļojumā pa Armēniju iepazīst tās dabu, kultūru un cilvēkus. Ararats, Armēņu tirgus kolorīts, Sevana ezers, Garni Svētā šķēpa klosteris, hačkari, agrīno kristiešu kapi un armēņu lauku sēta ar maizes cepējām – tas viss ir daļa no Armēnijas īpašās eksotikas.


 

KAZAHSTĀNA

(Māris Olte, Agris Birzulis)
Trīs dienu ceļojumā pa Kazahstānu Māris Olte našķojas Almati tirgū, satiekas ar klinšu ērgļu dresētājiem, pēta senus klinšu zīmējumus un priecājas par bruņrupučiem, skorpioniem un citu tālās Kazahstānas eksotiku.


 

2011 © Vides fakti